Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Furman Special Recognition

NCAA D1 ALL-AMERICANS (137)

Baseball (1)
Tom Mastny, RHP, 2003

Men’s Basketball (9)
Frank Selvy, G, 1952-53-54
Darrell Floyd, G, 1955-56
Jerry Smith, G, 1962
Dick Esleeck, G, 1969
Clyde Mayes, F, 1975
Jonathan Moore, F, 1978

Men's Cross Country (1)
Aaron Templeton, 2018

Women’s Cross Country (3)
Allie Buchalski, 2015 & '17
Savannah Carnahan, 2018

Football (65)
Bob Wilder, OL 1930
Roten Shetley, RB 1939
Bruce Gheesling, LB, 1981
Stanford Jennings, TB, 1982
Ernest Gibson, CB, 1982-83
Rock Hurst, LB, 1984
Gene Reeder, C, 1985
Kyle Davis, 1985
Alex Albert, OG, 1987
Jeff Blankenship, LB, 1988
Fe Cowan, OG, 1988
Kelly Fletcher, DE, 1989
Chris Roper, DE, 1989
Kevin Kendrick, LB, 1990
Steve Duggan, C, 1990
Eric Walter, OG, 1991
Allen Edwards, NT, 1991
Kota Suttle, LB, 1992
Carl Tremble, TB, 1992
Ronnie McCutchan, P, 1993
Andre Worrell, CB, 1993
Jim Richter, PK, 1994
Luther Broughton, TE, 1996
Bryan Dailer, DE, 1997
Orlando Ruff, LB, 1998
John Keith, FS, 1999
Des Kitchings, RS, 1999
Louis Ivory, TB, 2000-01
Josh Moore, OT, 2000
Will Bouton, LB, 2000-01
Marty Priore, OG, 2000-01
Chris Stewart, C, 2000-01
Donnie Littlejohn, OT, 2001
Brian Bratton, RS, 2001
Trevor Kruger, OG, 2002
Rodney Johnson, CB, 2002
Danny Marshall, PK, 2003
Ben Bainbridge, OT, 2004
William Freeman, LB, 2004-05
Roy Ravenell, DE, 2004 & ‘06
Patrick Covington, OG, 2005
Corey Stewart, C, 2005
Ingle Martin, P, 2005
Jerome Felton, FB, 2007
Joel Bell, OT, 2008
William Middleton, CB, 2008
Kadarron Anderson, LB, 2009 & ‘11
Ryan Steed, CB, 2011
Colin Anderson, TE, 2011
Dakota Dozier, OT, 2012
Jerodis Williams, RS, 2012
Dakota Dozier, OT, 2013
Gary Wilkins, DE, 2014
Cory Magwood, LB, 2015
Matthew Schmidt C, 2017
Grayson Atkins PK, 2018
Adrian Hope OLB, 2018

Men’s Golf (3)
Brad Faxon, 1982-83
Jack Kay, 1985

Women’s Golf (13)
Sherri Turner, 1979
Cindy Davis, 1983
Dottie Pepper, 1985 & ‘87
Kristel Mourgue D’Algue, 1993
Caroline Peek, 1993 & ‘95
Jen Hanna, 1998
Brandi Jackson, 2003
Sarah Johnston, 2004
Jenny Suh, 2005
Haylee Harford, 2017
Natalie Srinivasan, 2018

Men’s Soccer (16)
Osian Roberts, 1986 & ‘88
Pete Santora, 1996-97
Daniel Alvarez, 1999
Matt Goldsmith, 1999-00
John Barry Nusum, 1999-00-01
Ricardo Clark, 2002
Clint Dempsey, 2002
Jon Leathers, 2007
Shea Salinas, 2007
Walker Zimmerman, 2011 & ‘12

Women’s Soccer (2)
Kaye Brownlee, 1999
Emily Turgeon, 2000

Softball (1)
Cathy Frohnheiser, 3B, 1993

Swimming (6)
Angel Myers, 200m IM, 1987
Angel Myers, 200m Butterfly, 1987
Angel Myers,100m Freestyle, 1987
Angel Myers, 200m IM, 1989
Angel Myers, 200m Butterfly, 1989
Angel Myers, 100m Freestyle, 1989

Men’s Tennis (5)
Don Barton, 1981
Ned Caswell, 1986-87
James Cameron, 2002
John Chesworth, 2002

Women’s Tennis (1)
Laura Gioia, 2009

Men's Indoor Track & Field (1)
Kim Piersol, Long Jump, 1968

Women’s Indoor Track & Field (2)
Allie Buchalski, 3,000m, 2017
Allie Buchalski, 5,000m, 2017

Men’s Outdoor Track & Field (4)
David Anderson, 400m Hurdles
Troy Reeder, 3,000m Steeplechase, 2016 & '17
Frank Lara, 10,000m, 2018

Women’s Outdoor Track & Field (4)
Allie Buchalski, 5,000m, 2016-17-18
Savannah Carnahan, 5,000m, 2018

ACADEMIC ALL-AMERICANS (36)

Baseball (3)
John Campbell, 1971
Rob Goecker, 1992
Jon Stallsmith, 2003

Men’s Basketball (2)
John Cottingham, 1977
Derek Waugh, 1993

Men’s Cross Country/Track & Field (1)
Lee Gilmer, 2012

Women’s Cross Country/Track & Field (2)
Rebekah Potts, 2004
Allie Buchalski, 2017

Football (15)
Jeff Holcomb, 1976
Brian Jager, 1984-85
Steve Squire, 1986
Kelly Fletcher, 1988-89
Chris Roper, 1989
Mike Wood, 1989
Eric Walter, 1990-91
Stuart Rentz, 1999
Marion Martin, 1999-00
Rodney Johnson, 2002
Adi Filipovic, 2006

Men’s Soccer (4)
Scott Broderick, 1988
Chad Young, 1992
Scott Blount, 2000-01

Women’s Soccer (1)
Kaye Brownlee, 2001

Softball (4)
Emilie McDonald, 1988-89
Julie Glasser, 1996-97

Men’s Tennis (2)
Steve Price, 1986
James Cameron 2003

Women’s Tennis (1)
Mary Neill Hagood, 2005

Volleyball (1)
Kristen Kiessling, 1996

NCAA POST-GRADUATE SCHOLARS (22)

Men’s Cross Country/Track & Field (1)
Lee Gilmer, 2012

Women’s Cross Country/Track & Field (3)
Rebekah Potts, 2004
Page Bridges, 2008
Allie Buchalski, 2018

Football (12)
Jeff Holcomb, 1977
Charlie Anderson, 1981
Ernest Gibson, 1983
Brian Jager, 1985
Steve Squire, 1986
Chris Roper, 1989
Eric Walter, 1989
Paul Siffri, 1989
Philly Jones, 1995
Adi Filipovic, 2006
Duncan Fletcher, 2016
Andy Schumpert, 2017

Men’s Lacrosse (1)
Jon Vandenberg, 2017

Women’s Soccer (2)
Kaye Brownlee, 2002
Maggie Grisell, 2015

Men’s Tennis (1)
James Cameron (2003)

Women’s Tennis (1)
Megan Dunigan, 2002

Volleyball (1)
Christina Dorismond, 2014

SOCON PLAYER OF THE YEAR (137)

Baseball (5)
Todd Brenizer, 1974 (Player)
Will Ertel, RHP, 1991 (Pitcher)
Tom Mastny, RHP, 2003 (Pitcher)
A.J. Davidiuk, SS, 2006 (Player)
Will Gaddis, RHP (Pitcher)

Men’s Basketball (12)
Frank Selvy, 1953-54
Darrell Floyd, 1955-56
Russ Hunt, 1972
Clyde Mayes, 1974-75
Jonathan Moore, 1979-80
Chuck Vincent, 1988
Stephen Croone, 2016
Devin Sibley, 2017

Women’s Basketball (5)
Natalie Cleckley, 1991
Rushia Brown, 1992
Jackie Smith, 1998 & ‘00
Deshara Shealey, 2003

Men’s Cross Country (3)
Frank Lara, 2016
Aaron Templeton, 2017-18

Women’s Cross Country (9)
Cate Pichon, 1990
Heather VandeBrake, 1993-94-95
Lynn Kepper, Hudson, 1996
Megan Lordi, 2008
Allie Buchalski, 2014
Allie Buchalski, 2015
Allie Buchalski, 2017

Football (18)
David Henderson, 1978
Stanford Jennings, 1981-82-83
Bobby Lamb, 1985
Jeff Blankenship, 1988
Kelly Fletcher, 1989 (Defense)
Frankie DeBusk, 1990 (Offense)
Kevin Kendrick, 1990 (Defense)
Allen Edwards, 1991 (Defense)
Bryan Dailer, 1997 (Defense)
John Keith, 1999 (Offense)
Louis Ivory, 2000-01 (Offense)
Will Bouton, 2000-01 (Defense)
William Freeman, 2004 (Defense)
Cory Magwood, 2015 (Defense)

Men’s Golf (3)
Nick Cifelli, 1993
Matt Davidson, 2002
Keller Harper, 2018

Women’s Golf (17)
Caroline Peek, 1993-94
Jen Hanna, 1996 & ‘98
Ashli Price, 1997
Lindsay Smith, 1999
Jennifer Perri, 2000-01-02
Brandi Jackson, 2003
Sarah Johnston, 2004
Jenny Suh, 2005
Stefanie Kenoyer, 2009-10
Taylor Totland, 2015
Alice Chen, 2016
Natalie Srinivasan, 2018

Men’s Soccer (13)
Osian Roberts, 1986 & ‘08
Andrew Burr, 1990
Andrew Zorovich, 1991
Jay Weyer, 1993
Ryan Higginbotham, 1996
Pete Santora, 1997
Daniel Alvarez, 1999
John Barry Nusum, 2001
John Leathers, 2006-07
Coleton Henning, 2011
Lawrence Wyke, 2017

Women’s Soccer (7)
Liz Bielefeld, 1995
Emily Turgeon, 2000 & ‘02
Andrea Morrison, 2003
Anna Betton, 2007
Stephanie DeVita, 2012
Stephanie DeVita, 2014

Softball (10)
Cathy Frohnheiser, 1994 (Player)
Kim Currier, 1994 (Pitcher)
Julie Glasser, 1995-96-97 (Player)
Amy Jakubowski, 1995 (Pitcher)
Chrissy Hacker (Pitcher)
Sieara Bishop, 2015 (Player)
Lindsey Bert, 2017-18 (Pitcher)

Men’s Tennis (6)
Ned Caswell, 1987
Ashley Gaines, 1991
Sam Schroerlucke, 1998
John Chesworth, 2002
James Cameron, 2003
Andy Juc, 2008

Women’s Tennis (17)
Janey Strause, 1986
Karen Kelly, 1989
Beth Niemyer, 1993
Megan Dunigan, 1999-00-01-02
Mary Kovarik, 2003
Mary Neill Hagood, 2004-05
Laura Gioia, 2007 & ‘09
Monica Arguello, 2011
Ansley Speaks, 2014, ‘16, ‘17
Katarina Kozarov, 2018

Women’s Indoor Track & Field (5)
Cate Pichon, 1991
Shiree Cutts, 1995
Heather VandeBrake, 1996
Allie Buchalski, 2015
Allie Buchalski, 2016

Women’s Outdoor Track & Field (1)
Sinead Haughey, 2013

Volleyball (6)
Kristen Kiessling, 1996
Brooke Jackson, 1998
Nicole Palazzo, 2006
Kelsey Salava, 2009
Ashton Gregory, 2014
Annie Bierman, 2015

SOCON ATHLETE OF THE YEAR (16)

Men’s Basketball (4)
Frank Selvy, 1953
Darrell Floyd, 1955-56
Clyde Mayes, 1975

Women’s Cross Country (1)
Heather VandeBrake, 1996

Football (4)
Stanford Jennings, 1984
Rock Hurst, 1985
Jeff Blankenship, 1989
Louis Ivory, 2001

Women’s Golf (1)
Caroline Peek, 1995

Women’s Soccer (2)
Kay Brownlee, 1999
Stephanie DeVita, 2016

Men’s Tennis (1)
James Cameron, 2003

Women’s Tennis (3)
Megan Dunigan, 2002
Mary Neill Hagood, 2005
Laura Gioia, 2009

SOCON TOURNAMENT MVP (62)

Baseball (2)
Brent Williams, 1991
Nick Hollstegge, 2005

Men’s Basketball (7)
Frank Selvy, 1952
Jerry Martin, 1971
Roy Simpson, 1972
Clyde Mayes, 1973 & ‘75
Jonathan Moore, 1978 & ‘80

Women’s Basketball (2)
Janice Rhynehardt, 1989
Rushia Brown, 1994

Men’s Soccer (14)
Rod Underwood, 1988
Andrew Burr, 1989
Andrew Zorovich, 1991
Jay Weyer, 1993
Brian Little, 1994
Ryan Higginbotham, 1996-97
Graham Seagraves, 1999
John Barry Nusum, 2000
Anthony Esquivel, 2001
Bryan Amos, 2007
Clint Ritter, 2014
Sven Lissek, 2015
Lawrence Wyke, 2018

Women’s Soccer (6)
Kaye Brownlee, 1999
Andrea Morrison, 2002 & ‘04
Rachel Fry, 2007
Stephanie DeVita, 2013
Stephanie DeVita, 2015

Softball (1)
Amber Kiser, 2007

Men’s Tennis (6)
Sam Schroerlucke, 1995 & ‘97
James Cameron, 2001
Andy Juc, 2006 & ‘08
Bo Ladyman, 2009

Women’s Tennis (14)
Janey Strause, 1987
Joanie Ekins, 1988
Emelie Isaksson, 1998
Jarrell Starnes, 1999
Megan Dunigan, 2000-01
Gene Holman, 2002
Caroline Bentley, 2004-05
Bonnie Baird, 2006
Lauren Osborne, 2007
Laura Gioia, 2008
Danni Vines, 2017-18

Men’s Indoor Track & Field (3)
Bill Dimitrouleas, 1973
Ryan Adams, 2017-18

Women’s Indoor Track & Field (1)
Allie Buchalski, 2016

Men’s Outdoor Track & Field (3)
Gee Merritt, 1965
Lee Fidler, 1971
Bill Dimitrouleas, 1973

Volleyball (3)
Jennifer Wilson, 1990
Allison West, 2008
Jo Wilks, 2015

SOCON COACH OF THE YEAR (126)

Baseball (1)
Tom Wall, 1976

Men’s Basketball (4)
Joe Williams, 1973
Butch Estes, 1987 & ‘91
Niko Medved, 2017

Women’s Basketball (3)
Sherry Carter, 1990, 92 & ‘97

Men’s Cross Country (9)
Bill Keesling, 1974 & ‘76
Gene Mullin, 1991, ‘99 & ‘06
Robert Gary, 2013-14-15-16

Men's Cross Country (2)
Robert Gary, 2017-18

Women’s Cross Country (12)
Gene Mullin, 1990, ‘93, ‘94, ‘95, ‘99 & ‘00
Robert Gary, 2013-14-15-16-17-18

Football (9)
Bob King, 1970
Dick Sheridan, 1978, ‘80 & ‘82
Jimmy Satterfield, 1989
Bobby Johnson, 1999
Bobby Lamb, 2004
Bruce Fowler, 2013
Clay Hendrix, 2017

Men’s Golf (13)
Gary Meredith, 1975-77
Willie Miller, 1983-86, ‘88 & ‘93
Todd Satterfield, 1997, ‘02, ‘04, ‘10

Women’s Golf (14)
Mic Potter, 1994-95-96-97-98-99, ‘01 & ‘04
Jen Hanna, 2008-09
Kelly Hester, 2015-16
Jeff Hull, 2017-18

Men’s Lacrosse (1)
Richie Meade, 2017

Men’s Soccer (11)
John Tart, 1983, ‘86, ‘91 & ‘93
Doug Allison, 1995-96, ‘99, ‘00, ‘02, ‘07, ‘15

Women’s Soccer (7)
Brian Lee, 1995, ‘98, ‘99, ‘00, ‘02
Andrew Burr, 2013, '17

Men’s Tennis (9)
Paul Scarpa, 1976-77, ‘84, 86, ‘98, ‘00, ‘02, ‘08 & ‘09

Women’s Tennis (16)
Debbie Southern, 1985, ‘87, ‘91, ‘93, ‘98, ‘00, ‘03-09, ‘14
Adam Herendeen, 2016-17

Softball (5)
Alleen Berkey, 1994-95
Bonnie Flynn, 2000 & ‘02
Kyle Jamieson, 2017

Men’s Outdoor Track & Field (2)
Bill Keesling, 1976
Stan Narewski, 1981

Volleyball (8)
Ruth Fritts, 1987
David Baillie, 1990
Cole Tallman, 1993
Michelle Young, 2006, ‘09, '13, '14, '17

FURMAN MALE ATHLETE OF THE YEAR

1983 - Brad Faxon, Golf
1984 - Stanford Jennings, Football
1985 - Rock Hurst, Football
1986 - Bobby Lamb, Football
1987 - Ned Caswell, Tennis
1988 - John Castile, Basketball
1989 - Jeff Blankenship, Football
1990 - Kelly Fletcher, Football
         - Chris Roper, Football
1992 - Eric Walter, Football
1993 - Ashley Gaines, Tennis
1994 - Jay Weyer, Soccer
1995 - Steve Harris, Basketball
1996 - Sam Schroelucke, Tennis
1997 - Luther Broughton, Football
         - Braniff Bonaventure, Foootball
1998 - Pete Santora, Soccer
         - Chuck Vincent, Basketball
1999 - Ronnie Pascale, Soccer
2000 - John Keith, Football
2001 - Louis Ivory, Football
2002 - John Barry Nusum, Soccer
         - Will Bouton, Football
2003 - Tom Mastny, Baseball
2004 - Matt Davidson, Golf
2005 - Williiam Freeman, Football
2006 - Ingle Martin, Football
2007 - John Leathers, Soccer
2008 - John Leathers, Soccer
2009 - William Middleton, Football
2010 - Austin Reeves, Golf
2011 - Amu Saaka, Basketball
2012 - Chris Forcier, Football
2013 - Walker Zimmerman, Soccer
2014 - Dakota Dozier, Football
2015 - Tripp Hurt, Cross Country/Track & Field
2016 - Stephen Croone, Basketball
2017 - Devin Sibley, Basketball
2018 - Matthew Schimidt, Football

EDNA HARTNESS FURMAN FEMALE ATHLETE OF THE YEAR

1983 - Beth Scheimann, Swimming
1984 - Cindy Davis, Golf
1985 - Dottiie Pepper, Golf
1986 - Angel Myers, Swimming
1987 - Dottie Pepper, Golf
1988 - Janine Turner, Volleyball/Softball
1989 - Angel Myers, Swimming
1990 - Rushia Brown, Basketball
1991 - Cate Pichon, Cross Country/Track & Field
         - Natlalie Cleckley, Basketball
1992 - Rushia Brown, Basketball
1993 - Cathy Fronheiser, Softball
1994 - Cathy Fronheiser, Softball
         - Caroline Peek, Golf
1995 - Amy Jakubowkski, Softball
1996 - Heather Van De Brake, Cross Country/Track & Field
1997 - Krsitin Kiessling, Volleyball
1998 - Jen Hanna, Golf
1999 - Jackie Smith, Basketball
2000 - Kay Brownlee, Soccer
2001 - Emily Turgeon, Soccer
2002 - Megan Dunigan, Tennis
2003 - Emily Turgeon, Soccer
2004 - Sarah Johnston, Golf
2005 - Jenny Suh, Golf
2006 - Andre'a Morrison, Soccer
2007 - Chibuzo Aguocha, Volleyball/Track & Field
2008 - Laura Gioa, Tennis
2009 - Laura Gioia, Tennis
2010 - Kelsey Salava, Volleyball
2011 - Monica Arguello, Tennis
2012 - Rachel Shellnut, Soccer
2013 - Stephanie DeVita, Soccer
2014 - Ansley Speaks, Tennis
2015 - Taylor Totland, Golf
2016 - Stephanie DeVita, Soccer
2017 - Allie Buchalski, Cross Country/Track & Field
2018 - Lindsey Bert, Softball

ELIZABETH BLACKWELL ACADEMIC ACHIEVEMENT AWARD

1985 - Kathy Browder, Softball
1986 - Ellen Ruffini, Softball
1987 - Tracy Craft, Softball
1988 - Lucy Dunn, Basketbal
1989 - Mandy Maxey, Softball
1990 - Joanie Ekins, Tennis
1991 - Marti King, Volleyball
1992 - Melissa Snarr, Tennis
1993 - Christy Neeley, Cross Country/Track & Field
1994 - Jennifer Wilson, Volleyball
1995 - Tasha Sims, Basketball
1996 - Amy Ditty, Tennis
1997 - Kristen Kiessling, Volleyball
1998 - Kirsten Feil, Cross Country/Track & Field
1999 - Megan Fisher, Cross Country/Track & Field
2000 - Ginger Denison, Cross Country/Track & Field
2001 - Jill Braley, Cross Country/Track & Field
2002 - Megan Dunigan, Tennis
2003 - Cimme Shahan, Golf
2004 - Rebekah Potts, Cross Country/Track & Field
2005 - Mary Neill Hagood, Tennis
2006 - Erin Sanders, Soccer
2007 - Jessica Lange, Basketball
2008 - Page Bridges, Cross Country/Track & Field
2009 - Lauren Tomory, Tennis
2010 - Briana Da Mota, Soccer
2011 - Shannon Cantwell, Cross Country/Track & Field
2012 - Jessica Smith, Soccer
2013 - Emily Wirzba, Cross Country/Track & Field
2014 - Christina Dorismond, Volleyball
2015 - Andrea Fisher, Volleyball
2016 - Margaret Grisell, Soccer
2017 - Lauren Pinion, Soccer
2018 - Jacqueline Bendrick, Golf

DR. JOHN M. BLOCK ACADEMIC ACHIEVEMENT AWARD

1991 - Charles Reiney, Tennis
1992 - Matt Lassiter, Cross Country/Track & Field
1993 - Chad Young, Soccer
1994 - Gary Myers, Cross Country/Track & Field
1995 - Phil Hargrove, Cross Country/Track & Field
1996 - Philly Jones, Football
1997 - Kerrick Thomas, Football
1998 - Joey Espinosa, Football
1999 - Brian Gill, Tennis
2000 - Andy Foy, Soccer
2001 - Yuri Van Der Heijden, Cross Country/Track & Field
2001 - Peter Netzler, Tennis
2002 - James Cameron, Tennis
2003 - James Cameron, Tennis
2004 - Art Baker, Tennis
2005 - Brennan Pratt, Cross Country/Track & Field
2006 - Adi Filipovic, Football
2007 - Sam Robinson, Cross Country/Track & Field
2008 - Joe Watson, Football
2009 - Joseph Tenini, Cross Country/Track & Field
2010 - Barry Benton, Football
2011 - Brooks Duff, Soccer
2012 - Watson George, Tennis
2013 - Matt Brown, Golf
2014 - Hunter Burton, Baseball
2015 - Ian Richardson, Cross Countrry/Track & Field
2016 - Trevor Atkins, Lacrosse
2017 - Brock Baker, Cross Country/Track & Field
2018 - Andy Schumpert, Football

DR. GARY CLARK STUDENT-ATHLETE ACHIEVEMENT AWARD

1996 - Heather Van De Brake, Women's Cross Country/Track & Field
1997 - Julie Glasser, Softball
1998 - Sam Schroelucke, Men's Tennis
1999 - Orlando Ruff, Football
2000 - Daniel Alvarez, Men's Soccer
2001 - Marion Martin, Football
2002 - Kaye Brownlee, Women's Soccer
2003 - Clint Hill, Soccer/Baseball
2004 - Danny Marshall, Football
2005 - Mary Neil Hagood, Women's Tennis
2007 - Adi Filipovic, Football
2008 - Page Bridges, Women's Cross Country/Track & Field
2009 - Lauren Tomory, Women's Tennis
2010 - Lana Mackey, Softball
2011 - Stefanie Kenoyer, Women's Golf
2012 - Lee Gilmer, Men's Cross Country/Track & Field
2013 - Reagan Thompson, Women's Basketball
2014 - Christina Dorismond, Volleyball
2015 - Alyssa Althoff, Women's Soccer
2016 - Kassidy Jo Wilks, Volleyball
2017 - Reese Hannon, Football
2018 - Allie Buchalski, Women's Cross Country/Track & Field

LYLES ALLEY COACH OF THE YEAR

1990 - Paul Scarpa, Men's Tennis
1991 - Tom Wall, Baseball
1992 - John Tart, Men's Tennis
1993 - Alleen Berkey, Softball
1994 - Mic Potter, Women's Golf
1995 - Sherry Carter, Women's Golf
1996 - Gene Mullin, Cross Country/Track & Field
1997 - Todd Satterfield, Men's Golf
1998 - Debbie Southern, Women's Tennis
1999 - Doug Allison, Women's Tennis
2000 - Doug Allison, Men's Soccer
2001 - Paul Scarpa, Men's Tennis
2002 - Debbie Southern, Women's Tennis
2003 - Doug Allison, Men's Soccer
2004 - Mic Potter, Women's Golf
2005 - Ron Smith, Baseball
2006 - Debbie Southern, Women's Tennis
2007 - Debbie Southern, Women's Tennis
2008 - Jen Hanna, Women's Golf
2009 - Michelle Young, Volleyball
2010 - Todd Satterfield, Men's Golf
           Michelle Young, Volleyball
2011 - Jeff Jackson, Men's Basketball
2012 - Doug Allison, Men's Soccer
2013 - Michelle Young, Volleyball
2014 - Award Not Given
2015 - Award Not Given
2016 - Michelle Young, Volleyball
2017 - Robert Gary, Cross Country/Track & Field
2018 - Clay Hendrix, Football