Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Gilmer Leads Paladins At Duke Invitational

Gilmer Leads Paladins At Duke Invitational

DURHAM, N.C. -- Senior Lee Gilmer placed sixth with a time of 3:55.11 in the 1500m to lead the Furman track and field teams in the first day of the Duke Invitational Friday at Wallace Wade Stadium in Durham, N.C. 

Sophomore Zach Duskin finished sixth in the developmental 200m, turning in a time of 23.29, then placed seventh with a time of 50.84 in the developmental 400m.  Junior Raul Rodriquez took tenth place in the developmental 400m with a time of 51.25, and senior Michael Kelly finished 15th in the developmental 200m (24.01).  In the 1500m, sophomore James Perez placed 11th, recording a time of 3:56.95.

For the Paladin women's team, senior Erin Barker finished 12th with a time of 4:40.89 in the 1500m event.  Freshman Emily Zizzi took second place in the developmental 1500m event, turning in a time of 4:56.80.  Fellow rookie Rachel Gilbert placed 14th with a time of 1:03.06 in the developmental 400m.

The meet concludes on Saturday.  Field events will begin at 9 a.m., followed by track events beginning at 9:45 a.m.

Two Furman athletes will compete at the Terrier Relays in Spartanburg, S.C. on Saturday.  Junior Scott DesMarais will participate in the shot put and discus events, while junior Cortez Johnson will run in the 100m and 200m.

 

Furman Complete Results

Duke Invitational - Day 1

Men

Developmental 200m

6th Zach Duskin 23.29

15th Michael Kelly 24.01

16th Carson Priest 24.14

 

Developmental 400m

7th Zach Duskin 50.84

10th Raul Rodriquez 51.25

23rd Michael Kelly 54.33

 

1500m

6th Lee Gilmer 3:55.11

11th James Perez 3:56.95

19th Wilkerson Given 3:58.53

25th Jack Klecker 4:00.88

 

Developmental 1500m

18th Mitchell Lloyd 4:21.34

 

5000m

Section B

21st Chris Caldwell 15:10.25

Section C

1st Stuart Graham 15:15.98

Section D

3rd Tyler Greathouse 15:32.00

13th Jay Miller 15:48.66

15th Jackson Sinor 15:53.13

 

Women

Developmental 200m

16th Rachel Gilbert 27.85

22nd Erin McChristian 28.92

 

Developmental 400m

14th Rachel Gilbert 1:03.06

 

1500m

12th Erin Barker 4:40.89

37th Catherine Burton 4:54.57

 

Developmental 1500m

2nd Emily Zizzi 4:56.80

 

5000m

Section B

13th Hannah Robinson 18:48.02

Section C

24th Tricia Rosetti 21:09.95

 

400m High Hurdles

24th Alexa Wilton 1:09.92