Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Haughey, Ivey Lead Paladins With First Place Finishes At High Point VertKlasse Meeting

William Ivey
William Ivey

HIGH POINT, N.C. – Sophomores Sinead Haughey and William Ivey led the Furman outdoor track and field teams with first place finishes in the Paladins' season opener Saturday at the VertKlasse Meeting at the Dick Vert Stadium in High Point, N.C.  Haughey turned in a time of 17:10.37 to win the Performance Section of the 5,000m, while Ivey won the Participation Section of the mile with a time of 4:17.12. 

For the day, the Paladins had 15 individuals and two relay teams earn top-10 finishes. 

Freshman Cole Warren placed eighth with a time of 51.27 in the 400m, and Ivey placed eighth with a time of 1:54.06 in the Performance Section of the 800m.  Junior James Perez turned in a time of 4:14.89, clinching eight place in the Bob Davidson Performance Mile.  In the 3,000m Steeplechase, Furman placed two runners among the top nine, as senior Wilkerson Given took eighth place in 9:35.85, followed by sophomore Tripp Hurt in ninth at 9:36.43.  Sophomore Jack Morgan rounded out the men's top-10 track finishers with a time of 15:22.90 in the Performance Section of the 5,000m, earning 10th place.

In the field events, senior Scott Des Marais placed fourth in the discus with a mark of 45.87 (150-06) and seventh in the shot put with a distance of 14.27 (46-10.00). 

For the Paladin women, junior Catherine Burton finished fourth in the Performance Section of the 5,000m with a time of 17:38.46.  Junior Kacie Schoen turned in a time of 11:26.15 for fourth in the 3,000m Steeplechase, while sophomore Rachel Gilbert placed fourth in the 400m with a time of 1:01.30.  Rookie Ellie Daniel finished tenth in the event after posting a time of 1:03.31.  In the 400m hurdles, junior Alexa Wilton garnered sixth place with a time of 1:04.53.

Both Furman 4x100m relay teams grabbed sixth place, with senior Raul Rodriquez, Warren, rookie Chap Roberts, and junior Zach Duskin turning in a time of 43.81, and senior Misha Holmes, Wilton, freshman Chrissy Reinemund, and Gilbert winning their heat with a time of 50.70.

Furman will compete at the Duke Invitational April 5-6 in Durham, N.C.

 

Furman Results

Men

200m

22nd        Raul Rodriquez  23.24

30th         Chap Roberts     23.61

 

400m

8th           Cole Warren       51.27

22nd        Zach Duskin        52.46

 

800m – Participation

20th         Jack Klecker        2:01.00

24th         Ian Richardson  2:02.28

29th         Devin Tupper     2:03.01

43rd        Mitchell Lloyd    2:08.60

53rd        Jackson Sinor     2:15.97

 

800m – Performance

8th           William Ivey        1:54.06

15th         James Perez       2:00.49

 

Mile – Bob Davidson Performance Mile

8th           James Perez       4:14.89

11th         Jack Klecker        4:18.16

 

Mile – Participation

1st           William Ivey        4:17.12

37th         Mitchell Lloyd    4:39.92

41st         Jackson Sinor     4:44.10

53rd        Devin Tupper     5:02.41

 

5,000m – Performance

10th         Jack Morgan       15:22.90

14th         Tyler Greathouse                             15:38.08

15th         Bradley Gossett                                15:43.52

 

3,000m Steeplechase – Performance

8th           Wilkerson Given               9:35.85

9th           Tripp Hurt                            9:36.43

 

4x100m

6th           Rodriquez, Warren,        43.81

                Roberts, Duskin               

 

Shot Put – Performance

7th           Scott Des Marais              14.27 (46-10.00)

 

Discus

4th           Scott Des Marais              45.87 (150-06)

 

Women

100m    

23rd        Chrissy Reinemund         13.77

 

200m

23rd        Rachel Gilbert    27.45

 

400m

4th           Rachel Gilbert    27.45

10th         Ellie Daniel          1:03.31

 

800m

16th         McKenzie Woolley          2:27.73

17th         Emily Zizzi            2:28.59

 

1,500m

11th         Emily Zizzi            4:54.84

12th         Erika Shaver       4:57.21

16th         McKenzie Woolley          5:02.72

25th         Blair Burke          5:09.99

 

5,000m – Performance

1st           Sinead Haughey                               17:10.37

4th           Catherine Burton             17:38.46

 

400m Hurdles – Performance

6th           Alexa Wilton      1:04.53

 

3,000m Steeplechase – Performance

4th           Kacie Schoen     11:26.15

 

4x100m Relay

6th           Holmes, Wilton,                                50.70

                Reinemund, Gilbert