Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Paladins Take Top Two Spots In Men's 5,000m In Final Day Of SoCon Championships

Brock Baker
Brock Baker

Highlights of 5000m Championship

SPARTANBURG, S.C. -- Freshman Brock Baker and junior Tripp Hurt placed first and second, respectively, in the men's 5,000m to lead the Furman track and field teams Sunday in the final day of the 2014 Southern Conference Outdoor Track & Field Championships in Spartanburg, S.C.

Baker won the event with a time of 14:57.72, followed by Hurt at 14:57.80.  Both athletes earned a spot on the All-Southern Conference Team for their efforts, while Baker was named to the SoCon All-Freshman team for the victory.  Paladin rookie Tanner Hinkle finished sixth with a time of 15:05.35, joining Baker on the all-freshman team.

The Paladins had four athletes competing in Sunday's finals.  Junior William Ivey placed eighth with a time of 1:57.47 in the 800m, while the Paladins placed three rookies among the top 10 in Sunday's finals in the 1,500m.  Baker placed fourth with a time of 3:57.49, and Nate Riech was sixth at 3:58.77, landing both on the all-freshman team.  Troy Reeder picked up a ninth-place finish with a time of 4:01.13.

Furman placed six athletes on the SoCon All-Freshman team at the meet this weekend.  For the men's team, Hinkle was named to the team in the 5,000m and 10,000m, Baker earned accolades in the 1,500m and 5,000m, Riech was honored for his efforts in the 1,500m, and Lee Shearer joined the team in the 3,000m steeplechase.  Ann Sisson represented the Furman women's team in the 3,000m steeplechase, while Laura Miller was selected to the all-freshman team for her performance in the 10,000m.

Samford won both the men's and women's team titles.  The Paladin men placed fifth, while the Furman women's team finished eleventh.

Furman Results - Southern Conference Day 2

Men

800m Finals

8th William Ivey 1:57:47

 

1,500m Finals

4th Brock Baker 3:57.49

6th Nate Riech 3:58.77

9th Troy Reeder 4:01.13

 

5,000m

1st Brock Baker 14:57.72

2nd Tripp Hurt 14:57.80

6th Tanner Hinkle 15:05.35

21st Jack Miller 15:52.37

28th Matt Lange 17:21.65

 

4x400m Relay

8th Herrin, Reeder, 3:34.90

Riech, Ivey

 

Women

5,000m

14th Julia Rodriguez 18:15.44

 

4x400m Relay

8th Owen, Gilbert, 4:13.92

Woolley, Wolfe

 

Triple Jump

13th Shauna Owen 9.90 32-05.75

 

SoCon All-Freshman Team

Furman Men

1,500m

Brock Baker

Nate Riech

 

5,000m

Brock Baker

Tanner Hinkle

 

10,000m

Tanner Hinkle

 

3,000m Steeplechase

Lee Shearer

 

Furman Women

5,000m

Laura Miller

 

3,000m Steeplechase

Ann Sisson