Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Paladins Pick Up Five Top-Ten Finishes In Second Day Of Vanderbilt Invitational

Sinead Haughey
Sinead Haughey

KNOXVILLE, TENN. -- Senior Sinead Haughey placed third with a personal-best time of 9:38.12 in the 3,000m to lead the Furman indoor track and field teams Saturday at the Vanderbilt Invitational in Knoxville, Tenn.  All told, the Paladins picked up five top-ten finishes on the day. 

The Furman men claimed five of the top 14 spots in the mile, as sophomore Troy Reeder posted a personal-best time of 4:05.86 for seventh place, while fellow sophomore Brock Baker claimed tenth place with a time of 4:11.12.  Baker was followed in 11th place by freshman Austin Sprague (4:11.46) and in 12th place by sophomore Nate Riech (4:11.82).  Senior James Perez turned in a time of 4:13.42 for 14th place.

Sophomore Matt Lange placed ninth in the 3,000m with a time of 8;23.03, and senior William Ivey was 13th in the 800m after crossing the line in 1:53.43, just .43 seconds over the Furman indoor record for the event.

Freshman Jacquelyn Crow recorded a personal-best time of 4:54.59 for sixth place in the women's mile event, while sophomore Allie Buchalski was 14th at 4:59.66.

The Paladins will compete at the Hilton Garden Invitational January 30-31 in Winston-Salem, N.C.

Julie Paré, Furman Sports Information

Vanderbilt Invitational -  Furman Results

Men

60m

38th Carson Priest 7.68

 

200m

34th Carson Priest 24.56

 

400m

25th Jeremiah Ockunzzi 59.27

 

800m

13th William Ivey 1:53.43

26th Ian Richardson 2:01.90

 

Mile

7th Troy Reeder 4:05.86

10th Brock Baker 4:11.12

11th Austin Sprague 4:11.46

12th Nate Riech 4:11.82

14th James Perez 4:13.42

 

3,000m

9th Matt Lange 8:23.03

20th Jack Miller 8:44.17

21st Lee Shearer 8:42.52

 

Women

60m

40th Chrissy Reinemund 8.62

 

200m

44th Chrissy Reinemund 27.51

45th Shannon Smith 28.10

46th Rachel Gilbert 28.11

47th Shauna Owen 28.56

 

400m

36th Rachel Gilbert 1:02.99

38th Shannon Smith 1:03.55

39th Shauna Owen 1:03.60

 

800m

29th Abi Short 2:36.66

30th Elly Gay 2:40.40

 

Mile

6th Jacquelyn Crow 4:54.59

14th Allie Buchalski 4:59.66

36th Becca Cooley 5:20.29

37th Ann Sisson 5:21.84

41st Hannah Schilpp 5:26.40

43rd Maddie Wolfe 5:29.86

44th McKenzie Woolley 5:31.94

 

3,000m

3rd Sinead Haughey 9:38.12

18th Anna McBride 10:03.65

20th Grace Tinkey 10:12.57