Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Furman's Hinkle Wins 3,000m At High Point Team Challenge

Tanner Hinkle
Tanner Hinkle

WINSTON SALEM, N.C. -- Sophomore Tanner Hinkle won the 3,000m with a time of 8:25.75 to lead the Paladin indoor track and field team Thursday at the High Point Team Challenge in Winston-Salem, N.C.  The Furman teams combined to record 13 individual top 10 finishes at the meet.  

The Furman men's team had three athletes place in the top 10 in the 800m, the mile, and the 3,000m events.  Senior William Ivey turned in a time of 1:53.48 to claim second place in the 800m, just .48 of a second off the Paladin record of 1:53.00.  Sophomore Nate Riech was third in the event at 1:56.98, while freshman Hayden Cox placed fifth with a time of 1:59.92.  

In the mile, senior James Perez finished second with a time of 4:15.23, followed closely by Riech at 4:17.09, who took fourth place.  Freshman Austin Sprague turned in a time of 2:01.59 for ninth place.  Following Hinkle's win in the 3,000m, sophomore Matt Lange tallied a third-place finish at 8:33.17, followed in fourth place by sophomore Lee Shearer who completed the race in 8:43.99.

The Paladin women had three athletes place among the top 10 in the mile race, as sophomore Anna McBride finished second with a time of 5:03.20, and rookie Becca Cooley recorded a time of 5:07.99 for sixth place.  Sophomore Ann Sisson placed tenth after crossing the line in 5:12.84.  Rookie Emma Mashburn placed second in the 3,000m, turning in a time of 10:20.32.

The Paladins will compete at Iowa State Track Classic in Ames, Iowa, Feb. 13-14.

Julie Paré, Furman Sports Information

High Point Team Classic -  Furman Results

Men

60m

12th Carson Priest 7.47

 

200m

17th Carson Priest 24.57

21st Jeremiah Ockunzzi 27.34

 

800m

2nd William Ivey 1:53.48

3rd Nate Riech 1:56.98

5th Hayden Cox 1:59.92

11th Austin Sprague 2:01.59

 

Mile

2nd James Perez 4:15.23

4th Nate Riech 4:17.09

9th Austin Sprague 4:18.84

 

3,000m

1st Tanner Hinkle 8:25.75

3rd Matt Lange 8:33.17

4th Lee Shearer 8:43.99

 

4x400m Relay

8th DeYcaza, Edet, 3:39.21

Hawke, McLagan

 

Women

60m Dash

12th Chrissy Reinemund 8.48

13th Rachel Gilbert 8.56

14th Shannon Smith 12.01

 

200m

15th Chrissy Reinemund 28.14

18th Rachel Gilbert 28.34

22nd Shauna Owens 28.94

 

800m

11th Becca Cooley 2:22.15

13th Ann Sisson 2:23.22

15th Phoebe Ferguson 2:25.55

16th Elly Gay 2:26.89

18th Abi Short 2:27.95

19th Maddie Wolfe 2:28.11

 

Mile

2nd Anna McBride 5:03.20 

6th Becca Cooley 5:07.99

10th Ann Sisson 5:12.84

11th Maddie Wolfe 5:19.44

15th Hannah Schilpp 5:22.63

 

3,000m

2nd Emma Mashburn 10:20.32

 

4x400m Relay

8th Smith, Owen, 4:11.82

Cooley, Reinemund