Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Adams & Lara Win Distance Events At Beynon Catamount Classic

Frank Lara
Frank Lara

CULLOWHEE, N.C. -- Freshman Ryan Adams posted a time of 3:46.85 to win the 1,500m, and sophomore Frank Lara won the 5,000m with a time of 15:13.86 to lead the Paladin track and field teams Saturday at the Beynon Catamount Classic in Cullowhee, N.C. 

Adams led four men among the top 12 in the 1,500m, as sophomore Aaron Templeton was third at 3:59.25 and junior Josh Brickell posted a time of 4:05.23 for sixth place.  Sophomore Hayden Cox crossed the line in 4:12.58 to claim 12th place.  In the 1,500m, sophomore Mark Hadley recorded a time of 15:31.00, placing third.  In the Paladin field events, Jaylan Reid led Furman with a third place finish after tallying a throw of 50-3.25.

The Paladin won placed five runners in the top 10 in the 1,500m.  Junior Laura Miller paced the team with a time of 4:35.65 for second place, followed by sophomore Emma Mashburn in third place at 4:39.73.  Junior Ann Sisson placed fifth (4:43.75), while sophomore Becca Cooley followed her in sixth (4:53.32).  Caroline Reed completed the top 10 with a time of 4:58.80.

Taylor Darks led the Paladin sprinters, placing sixth with a time of 59.12 in the 400m.  In the field events, junior Tiara Woods posted a throw of 36-1.25 for eight place in the shot put, and sophomore Shannon Smith was eight with 3765 points in the heptathlon.

The Paladins will compete at the Virginia Challenge in Charlottesville, Va., and at the Georgia Tech Invitational in Atlanta, Ga., next Friday and Saturday.

Julie Paré, Furman Sports Information

 

Beynon Catamount Classic - April 16

Complete Furman Results

Men

100m

18th Sam Person 11.92

 

200m

31st Sam Person 24.56

32nd Austin Chewing 24.72

34th Jeremiah Ockunzzi 27.62

 

800m

15th Quintin McKinnish 1:57.16

 

1,500m

1st Ryan Adams 3:46.85

3rd Aaron Templeton 3:59.25

6th Josh Brickell 4:05.23

12th Hayden Cox 4:12.48

 

5,000m

1st Frank Lara 15:13.86

3rd Mark Hadley 15:31.00

 

Long Jump

18th Austin Chewing 18-5.75

 

Shot Put

3rd Jaylan Reid 50-3.25

 

Women

200m

32nd Taylor Darks 27.16

 

400m

6th Taylor Darks 59.12

 

1,500m

2nd Laura Miller 4:35.65

3rd Emma Mashburn 4:39.73

5th Ann Sisson 4:43.75

6th Becca Cooley 4:53.32

10th Caroline Reed 4:58.80

 

Shot Put

8th Tiara Wood 36-1.25

20th Julia Rodriguez 17-1.25

21st Anna McBride 15-2

 

Heptathlon

8th Shannon Smith 3765