Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Reeder Wins 3,000m Steeplechase In Opening Day Of SoCon Championships

Troy Reeder
Troy Reeder

CULLOWHEE, N.C. -- Furman senior Troy Reeder won the 3,000m Steeplechase to lead Furman in the first day of the 2018 Southern Conference Outdoor Track & Field Championships in Cullowhee, N.C.

Reeder, who is a two-time All-American in the event, posted a time of 8:56.08 for the title.  His season best of 8:51.32 ranks fifth in the NCAA East Region and 22nd on the NCAA Division I performance list this season.

Furman placed three runners among the top 10 in the men's 10,000m.  Sophomore Mason Coppi finished fifth with a time of 33:35.13, and rookie Allen Clark was seventh at 33:42.97, earning a spot on the all-freshman team.  Junior Patrick McNamara finished tenth at 34:29.14.  

Sophomore Jake Ogden qualified for Friday's finals in both the 800m and the 1,500m, posting the fourth-best time in both events.  He crossed the line in 1:55.73 in the 800m and posted a time of 3:55.95 in the 1,500m.  The Paladins had three additional runners advance to the finals in the 1,500m.  Senior Aaron Templeton recorded the second-best time at 3:55.63, and senior Frank Lara was eighth at 3:56.71.  Sophomore Luke Meade qualified 12th at 3:59.59.

On the women's side, freshman Reilly Caldwell claimed a spot on the SoCon All-Freshman team after placing second with a time of 38:08.43 in the 10,000m.  She was followed by sophomore Jennifer Stephenson in third at 38:22.74.  The Paladins took three of the top four spots in the 3,000m, led by sophomore Emma Grace Hurley in second at 10:25.23, followed by sophomore Gabrielle Jennings in third at 10:32.29.  Rookie Kristlin Gear placed fourth at 10:49.06, joining Caldwell on the all-freshman team.

In the field events, sophomore Reagan Chewning posted a mark of 37.04 (121-06) for third place, while senior Shannon Smith was seventh at 34.07 (111-09).  

All six runners advanced for the Paladins in the 1,500m, and Furman posted the top five qualifying times.  Senior Allie Buchalski posted the top time at 4:31.63, followed by sophomore Savannah Carnahan in second at 4:35.70.  Gear was third at 4:33.64, followed by Jennings in fourth (4:36.93).  Senior Jacquelyn Crow scored the fifth-best time at 4:34.70, and sophomore Riley Burr was tenth at 4:42.18.

Freshman Emma Kuntz led all runners in the 800m with a time of 2:10.91 to move through to the finals, while Crow also advanced in the 800m, posting a time of 2:13.31 for fifth place.

The meet will conclude on Friday.  Friday's schedule opens with the first of the final five decathlon events at 9 a.m., with the heptathlon resuming at 10 a.m.  Field events begin with the shot put at 11:15 a.m. and the men's 4x100m relay gets the track events rolling at 1 p.m.  The day concludes with the men's and women's 4x400m relays at 4:25 p.m. and 4:40 p.m., respectively, followed by the awards ceremony.  Thirty event champions will be crowned on the final day of the meet.

Julie Paré, Furman Sports Information

 

Furman Results - Southern Conference Day 1

Men

100m

18th Chad Word 11.50

 

800m Trials

4th Jake Ogden 1:55.73Q

10th Thomas Moore 1:56.34

14th Madison Daniel 1:57.22

23rd Hayden Cox 2:01.75

27th Quintin McKinnish 2:03.31

 

1,500m Trials

2nd Aaron Templeton 3:55.63Q

4th Jake Ogden 3:55.95Q

8th Frank Lara 3:56.71q

12th Luke Meade 3:59.59q

 

10,000m

5th Mason Coppi 33:35.13

7th Allen Clark 33:42.97

10th Patrick McNamara 34:29.14

 

3,000m Steeplechase

1st Troy Reeder 8:56.08

 

Long Jump

12th Chad Word 6.34 20-09.75

 

Women

100m

18th Carlen Baran 13.09

 

200m

22nd Carlen Baran 27.23

 

800m Trials

1st Emma Kuntz 2:10.91Q

5th Jacquelyn Crow 2:13.31q

16th Riley Burr 2:18.92

17th Becca Cooley 2:20.96

19th Emily Lane 2:23.01

 

1,500m Trials

1st Allie Buchalski 4:31.63Q

2nd Savannah Carnahan 4:35.70Q

3rd Kristlin Gear 4:33.64Q

4th Gabrielle Jennings 4:36.93Q

5th Jacquelyn Crow 4:34.70Q

10th Riley Burr 4:42.18q

 

10,000m

2nd Reilly Caldwell 38:08.43

3rd Jennifer Stephenson 38:22.71

 

3,000m Steeplechase

1st Emma Grace Hurley 10:25.23

3rd Gabrielle Jennings 10:32.29

4th Kristlin Gear 10:49.06

 

Javelin

3rd Reagan Chewning 37.04 121-06

7th Shannon Smith 34.07 111-09

 

Men's All-Freshman Team – Day 1

10,000m

Allen Clark, Furman

 

Women's All-Freshman Team – Day 1

10,000m

Reilly Caldwell, Furman

3,000m Steeplechase

Kristlin Gear, Furman